این یک مقاله بسیار کاربردیست؛

هم برای آقایان و خانم ها، و هم برای لوازم منزل، هم برای نقاشی و عکاسی و حتی برای آرایش کردن!این مقاله بی نظیر رو از دست ندید.

چند نکته مهم، برای استفاده حرفه ای تر از چرخه رنگ

نکات ظریفی که در ادامه برای شما بیان شده است را با دقت مطالعه کنید:

در تصاویر که مشاهده میکنید، رنگهای آبی و نارنجی رنگهای مکمل ، سبز و قرمز رنگهای مکمل ، بنفش و زرد رنگهای مکمل و غیره هستند. فرمول این است. دو رنگ ، دقیقاً بر خلاف یکدیگر که روی چرخ رنگ قرار گرفته اند ، مکمل یکدیگر هستند.
در واقع، مکمل رنگ یک رنگ اصلی، یک رنگ ثانویه است که وقتی در کنار هم قرار میگیرند، هر رنگ باعث میشود رنگ دیگر فعال شود.
شما برای برجسته کردن یک مورد خاص در طراحی خود از ترکیب رنگ مکمل استفاده می کنید. به عنوان مثال ، اگر بیشتر قسمتهای صفحه نمایش شما دارای رنگ آبی است، برای عناصر مهم روی صفحه، رنگ نارنجی را انتخاب می کنید. عکاسان و نقاشان از اهمیت رنگ مکمل در زیبا سازی نقاشی و عکس های خود اطلاع دارند.

هر زمان که دو رنگ مکمل را در کنار یکدیگر قرار دهید ، درگیری بینایی ایجاد می کنید. از آنجا که این دو رنگ از استحکام رنگی یکسانی برخوردار بوده و از هر جهت مخالف قطبی هستند برای جلب توجه بصری با یکدیگر به رقابت می پردازند و در نهایت به نظر می رسند متناقض هستند.
راز استفاده از رنگهای مکمل به طور مؤثر این است که به وضوح یک رنگ را بر دیگری غالب تر کنیم. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. اولین مورد تسلط بر نسبت است؛!
برای مثال ، هنگام استفاده از رنگ های مکمل، یک رنگ فضای بزرگتر از نقاشی را اشغال می کند و رنگ دیگر را برای یک منطقه بسیار کوچک تر رزرو می کند، با این ترکیب بین نقاط قوت رنگ، تعادل ایجاد می شود و نتیجه مطلوبی را ارائه می دهد.
پس دقت کنید، زمانی که از تکنیک مکمل رنگها استفاده میکنید، دو رنگ مکمل را هرگز به نسبت مساوی در یک ست استفاده نکنید.

نکته دیگر برای استفاده درست از تکنیک مکمل رنگ این است، سعی کنید رنگ اصلی، رنگ غالب شما باشد.
رنگ های اصلی قرمز، آبی و زرد هستند.
برای مثال، در ست کردن لباس خود با دو رنگ ابی و نارنجی، بهتر است که بیشترین حجم از ست لباس شما رنگ ابی باشد و فقط مقداری از آن رنگ نارنجی.

و همچنین، اگر میخواهید با ست رنگ لباس خود، خیلی جلب توجه نکنید، از طیف های تیره تر استفاده کنید.
برای مثال، وقتی میخواهید از دو رنگ آبی و نارنجی برای ست کردن استفاده کنید، از رنگ آبی و یا نارنجی روشن استفاده نکنید.